SST 2010 Scientific Program

Scientific Program

Location: La Trobe University's city campus, 215 Franklin Street, Melbourne.

All non-plenary presentations are 15 minutes with 5 minutes for questions.

Tuesday 14 December

REGISTRATION and WELCOME COFFEE

8:30 to 9:30 am

Plenary 9:30 – 10:30 am

Bob Ladd: Segmental analogies for intonational gradience 

Morning Tea 10:30 – 11:00 am

11:00 am – 1:00 pm:

SESSION A

SESSION B

Acoustic Phonetics 1

Chair – Kimiko Tsukada

Forensics 1

Chair – Serajul Haque

 

11:00 am

Mary Stevens and John Hajek: Preaspirated /pp tt kk/ in standard Italian: a sociophonetic v. phonetic analysis

 

11:00 am

Yuko Kinoshita and Michael Norris: Simulating spontaneous speech: application to forensic voice comparison

  

 

11:20 am

Saeed Shar and John Ingram: Pharyngealization in Assiri Arabic: an acoustic analysis. 

 

11:20 am

Kanae Amino and Takashi Osanai: Improvement of likelihood ratio calculation for forensic speaker verification using isolated vowels: effect of transmission systems.

 

 

11:40 am

Catherine Watson and Chung Ting Justine Hui: Two short studies in vocal tract measurements.

 

 

11:40 am

Philip Rose: Bernard’s 18 – vowel inventory size and strength of forensic voice comparison evidence.

 

 

12:00 pm

Denis Burnham, Sebastian Joeffrey and Lauren Rice: Computer- and human-directed speech before and after correction.

  

 

12:00 pm

Shunichi Ishihara and Yuko Kinoshita: Whose mumbling is that? Filler words as a speaker classification feature.

 

 

12:20 pm

Hilmi Hamzah: Durational properties of initial geminate consonants in Kelantan Malay 

 

12:20 pm

Michael Norris and Michael Wagner: Age-group and gender classification through class-dependent phone recognition

 

 

12:40 pm

Tom Harris: Phonation in Sumi nasals.

 

12:40 pm

Philip Rose: Traditional forensic voice comparison with female formants: Gaussian mixture model and multivariate likelihood ratio analyses.

 


 

Lunch 1:00 – 2:00 pm 

2:00 – 3:00 pm: 

SESSION A

SESSION B

Acoustic Phonetics 2

Chair – Kimiko Tsukada

Forensics 2

Chair – Philip Rose

 

2:00 pm

Mitsuhiro Nakamura: Characterising vocalisation of /l/ in English: an EPG, EMA, and acoustic study.

 

 

2:00 pm

Helen Fraser: Language Analysis for the Determination of Origin (LADO): current issues.

 

 

2:20 pm

Chris Davis and Jeesun Kim: Is speech produced in noise more distinct and/or consistent?

 

2: 20 pm

Helen Fraser: Transcripts: their use and abuse in the legal system.

 

 

 

2:40 pm

Karen Croot, Natalie Chilko, Heather Kember, Jaime Auton and Stephanie Barnes: Initialness in the prosodic hierarchy and tongue-twister errors.

 

 

2:40 pm

Yuko Kinoshita and Shunichi Ishihara: F0 can tell us more: speaker classification using the long term distribution.

Afternoon Tea 3:00 - 3:30 pm 

3:30 – 4:50 pm: 

SESSION A

SESSION B

Tones and Intonation

Chair – Janet Fletcher

Forensics 3

Chair – Debbie Loakes

 

3:30 pm

Phil Rose: The long and the short of Wencheng tones: acoustic and auditory description of tonologically challenging phenomena in an Oujiang Wu dialect of Chinese.

 

 

3:30 pm

Sheeraz Memon, Margaret Lech and Namunu Maddage: Effects of clinical depression on automatic speaker verification.

 

3:50 pm

Michael Carne: A preliminary investigation of tonal F0 contour realisation in normal Southern Vietnamese speech. 

 

3:50 pm

Gina Villar, Joanne Arciuli and Alessio Barsaglini: Can reduced use of pronouns during deceptive versus truthful speech be observed in languages other than English?

 

4:10 pm

Olga Maxwell: Marking of focus in Indian English of L1 Bengali speakers.  

 

4:10 pm

Geoffrey Stewart Morrison, Tharmarajah Thiruvaran and Julien Epps: An issue in the calculation of logistic-regression calibration and fusion weights for forensic voice comparison.

 

4:30 pm

Katrin Schweitzer, Sasha Calhoun, Antje Schweitzer, Hinrich Schuetze and Michael Walsh: Relative frequency affects pitch accent realisation: evidence for exemplar storage of prosody. 

 

4:30 pm

Frantz Clermont: A linear-scaling method for normalising vowels in various consonantal contexts.

  


 

WEDNESDAY 15 DECEMBER

Plenary 9:00 – 10:00 am

Michael Robb: Speech Science Applications in Speech-Language Pathology 

 

Morning Tea 10:00 – 10:30 am

10:30 am – 12:30 pm:

SESSION A

SESSION B

OzPhon 1

Chair – Andy Butcher

Speech recognition 1

Chair – David Grayden

 

10:30 am

Janet Fletcher, Andrew Butcher, Deborah Loakes and Hywel Stoakes: Aspects of nasal realization and the place of articulation imperative in Bininj Gun-wok.  

 

10:30 am

Mayank Kaushik, Matthew Trinkle and Ahmad Hashemi Sakhtsari: Automatic detection and removal of disfluencies from spontaneous speech.

 

 

10:50 am

Hywel Stoakes: An aerodynamic study of nasals in Bininj Gun-Wok. 

 

10:50 am

Zeeshan Ahmed and Julie Carson-Berndsen: Modeling pronunciation of OOV words for speech recognition.

 

 

11:10 am

Rikke Bundgaard-Nielsen, Christian Kroos, Mark Harvey, Catherine Best, Brett Baker and Louis Goldstein: A kinematic analysis of temporal differentiation of the four-way coronal stop contrast in Wubuy (Australia)

 

 

11:10 am

Serajul Haque, Roberto Togneri and David B. Grayden: An enhanced feature extraction method for the zero-crossings with peak amplitudes auditory model based on the mean discharge rate.

 

 

11:30 am

Christian Kroos, Rikke Bundgaard-Nielsen, Louis Goldstein and Catherine Best: Tongue body position differences in the coronal stop consonants of Wubuy.

 

 

11:30 am

Rajitha Navarathna, David Dean, Patrick Lucey, Sridha Sridharan and Clinton Fookes: Recognising audio-visual speech in vehicles using the AVICAR database. 

 

11:50 am

Michael Proctor, Rikke Bundgaard-Nielsen, Catherine Best and Louis Goldstein: Articulatory modelling of coronal stop contrasts in Wubuy.

 

 

11:50 am

Tristan Kleinschmidt, Sridha Sridharan and Michael Mason: The effect of dialect mismatch on likelihood-maximising speech enhancement for noise-robust speech recognition.

 

 

12:10 pm

Marija Tabain and Richard Beare: Jaw movement and coronal stop spectra: the case of Central Arrernte. 

 

12:10 pm

Tristan Kleinschmidt, Sridha Sridharan and Michael Mason: The application of phonetic distribution normalisation to likelihood-maximising speech enhancement for robust ASR.

 


 

Lunch 12:30 – 1:30 pm

1:30 – 3:10 pm:

SESSION A

SESSION B

Second Language Acquisition

Chair – John Ingram

Speech Pathology and Audiology

Chair – Karen Croot

 

1:30 pm

Connie So and Catherine Best: Discrimination and categorization of Mandarin tones by Cantonese speakers: the role of native phonological and phonetic properties.

 

 

1:30 pm

Peter Blamey, Lois Martin and Elaine Saunders: Hearing aid benefit as a function of hearing loss. 

 

1:50 pm

Chiharu Tsurutani, Kimiko Tsukada and Shunichi Ishihara: Comparison of  native and non-native perception of L2 Japanese speech varying in prosodic characteristics.

 

 

1:50 pm

Colleen Holt and Janet Fletcher: Pitch accentuation in adolescent users of cochlear implants. 

 

2:10 pm

Kimiko Tsukada: Vowel length categorization in Arabic and Japanese: comparison of native and non-native Japanese perception.

 

 

2:10 pm

 Adam P Vogel, Janet Fletcher and Paul Maruff: Acoustic analysis of the effects of 24 hours of sustained wakefulness in healthy adults. 

 

2:30 pm

Kimiko Tsukada: Pattern of perceptual assimilation of Japanese vowels to Australian English vowels: comparison of learners and non-learners of Japanese.

 

 

2:30 pm

Stephen Bier and Catherine I. Watson: A platform for modelling aging in the adult vocal folds. 

 

2:50 pm

Katsumasa Shimizu: Acoustic analysis of Korean L2 learners in the acquisition of English and Japanese stop voicing contrasts. 

 

2:50 pm

Laura Street, Julia Day and Teresa Ching: Phoneme production and phonological processes of children with hearing loss: interim findings from the Longitudinal Outcomes of Children with Hearing Impairment (LOCHI) study.

 


 

Afternoon Tea 3:10 – 3:40 pm

3:40 pm – 4:20 pm:

SESSION A

SESSION B

OzPhon 2

Chair – Andy Butcher

Speech recognition 2

Chair – David Grayden

 

3:40 pm

Erich Round: Widespread patterns of lenition in Australian indigenous languages: initial findings and implications.

 

 

3:40 pm

Cathy Chua and Manny Rayner: What’s the magic word? 

 

4:00 pm

Laura Thompson, Catherine Watson, Helen Charters, Ray Harlow, Peter Keegan, Jeanette King and Margaret Maclagan: An experiment in mita-reading: investigating perception of rhythmic prominence in the Māori language.

 

 

4:00 pm

 Siripong Potisuk: A conceptual model for a Thai spoken language understanding system.

4:20 – 5:20 pm

Child Speech

Chair – Andy Butcher

 

 

4:20 pm

Rachel Theodore, Katherine Demuth and Stefanie Shattuck-Hufnagel: An acoustic examination of the effects of word frequency and utterance position on 2-year-olds’ production of 3rd person singular –s.

 

 

 

4:40 pm

Adele Gregory, Marija Tabain and Angela Morgan: Fundamental frequency and perturbation in infant vocalisations.

 

 

 

5:00 pm

Xiuli Tong, Catherine McBride-Chang and Denis Burnham: The role of lexical status and syllable context in Chinese children’s phonological awareness.

 

 

5:20 pm ASSTA AGM

 

6:15 pm Bus pick-up to go to conference dinner

 

 


 

THURSDAY 16 DECEMBER 

 

9:30 – 10:30 am: 

SESSION A

 

Corpus Management

Chair – Denis Burnham

 

 

9:30 am

Dominique Estival: The Big Australian Speech Corpus (The Big ASC).

 

 

 

9:50 am

Steven Bird: Collecting a corpus of oral literature in Papua New Guinea.

 

 

 

10:10 am

Geoffrey Stewart Morrison, Philip Rose, Cuiling Zhang, Julien Epps, Eliathamby Ambikairajah, Joaquín González‑Rodríguez, Daniel Ramos, Gary Edmond and Claude Roux: Making demonstrably valid and reliable forensic voice comparison a practical everyday reality in Australia: database collection protocol

 

 

Morning Tea and Black Box demonstration 10:30 – 11:30 am

Plenary 11:30 am – 12:30 pm

Hugh McDermott: The perception, processing, and production of high-frequency speech sounds 

 


 

Lunch 12:30 to 1:30 pm 

1:30– 3:30 pm: 

SESSION A

SESSION B

PANZE

Chair – Janet Fletcher

Speech perception

Chair – Chris Davis

 

1:30 am

Joshua Clothier: Worrying and wondering acoustically: evidence for a case of sociophonetic variation in Melbourne speakers of Australian English.

 

 

1:30 am

Xu Yizhong and Meng Hong: Voice pitch and speed control under frequency modulated auditory feedback conditions in Standard Chinese and Japanese speakers.  

 

1:50 pm

 Felicity Cox and Sallyanne Palethorpe: Broadness variation in Australian English speaking females.

 

 

1:50 pm

Aleksandar Igic, Catherine Watson, Bruce MacDonald, Elizabeth Broadbent, Chandimal Jayawardena and Rebecca Stafford: Perceptions of synthetic speech with emotion modelling delivered through a robot platform: an initial investigation with older listeners.

 

 

2:10 pm

Deborah Loakes, John Hajek and Janet Fletcher: (Mis)perceiving /el/ ~ /æl/ in Melbourne English: a micro-analysis of sound perception and change.

 

 

2:10 pm

Molly Babel and Chandan Narayan: Episodes and abstraction: when listeners attend to talker-specific phonetic detail.

 

 

Speech Processing

Chair – Chris Davis 

 

2:30 pm

Deborah Loakes, John Hajek and Janet Fletcher: Issues in the perception of the /el/ ~ /æl/ contrast in Melbourne: Perception, production and lexical frequency effects.

 

 

2:30 pm

Siripong Potisuk: Acoustic description of successive non-identical nasal sounds for automatic segmentation of continuous Thai speech. 

 

2:50 pm

Jennifer Price: HORDE explored. 

 

2:50 pm

Marie Camilleri, Jeremy Marozeau, Hamish Innes-Brown and Peter Blamey: Effect of sound localisation on melody segregation.

 

 

3:10 pm

Simon Musgrave and Kate Burridge: [jɛəs pɹɔɪm mɪnɪstə]. 

 

3:10 pm

Ingrid Jafari, Roberto Togneri and Sven Nordholm: Review of multi-channel source separation in realistic environments.

 

3:30 pm Afternoon Tea

 

 
Contact ASSTA: Either email The ASSTA Secretary, or

G.P.O. Box 143, Canberra City, ACT, 2601.

Copyright © ASSTA